Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka).

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Radiowizjografia Kodak RVG 5000Radiowizjografia to urządzenie diagnostyczne, które przy współpracy z rentgenem zastępuje tradycyjną kliszę. Podłączony do komputera czujnik umieszcza się w ustach pacjenta i wykonuje zdjęcie. Obraz otrzymujemy na ekranie komputera już po 2 sekundach (wyeliminowane jest wywoływanie kliszy), jest on powiększony, można dowolnie zmieniać jego jasność i kontrast, dokonywać pomiarów, zapisywać i archiwizować na dyskach komputerowych. Zdjęcia można również drukować na papierze lub folii.

Pierwszym zakupionym przez nas w 2005 roku zestawem radiowizjografii był model Kodak RVG 5000, który zapewniał realną rozdzielczość obrazu na poziomie 14 linii/mm, co odpowiadało obrazom na tradycyjnej kliszy rentgenowskiej. Od roku 2008 użytkujemy najnowszy model Kodak RVG 6100 o rozdzielczości realnej 21 linii/mm - przewyższa to parametry możliwe do uzyskania na tradycyjnej kliszy.

Poza wygodą użytkowania zaletą tego systemu jest również znacznie większa czułość na promieniowanie RTG w porównaniu do tradycyjnej kliszy. Dzięki temu możliwe jest ustawianie krótszych czasów naświetlania oraz mniejszych napięć lampy, co skutkuje 6-8 krotnym obniżeniem dawki w porównaniu do tradycyjnej kliszy. W czasie leczenia można więc wykonać kilka zdjęć RVG, a pacjent otrzyma sumaryczną dawkę mniejszą niż przy 1 zdjęciu tradycyjnym.